Haber Detayı
25 Eylül 2019 - Çarşamba 16:00
 
Camilerimizin tuvaletleri pislik içinde, ‘Bu ayıp hepimizin’
Nevşehir merkez de ve ilçeleri köy kasaba hiç fark etmiyor neden cami tuvaletleri hep pislik içinde ve bunun sorumluları kim? Temizliğini kim yapıyor? Ve kim yapacak? Veya neden yapılmıyor?
GÜNCEL Haberi
Camilerimizin tuvaletleri pislik içinde, ‘Bu ayıp hepimizin’

 

Zaman zaman Cuma fetvaları başta olmak üzere din adamları temizlikten dem vururken namaz kıldırıp vaaz verdiği camının tuvaletinden bir haber olduğunu gözlemliyoruz. Namazı kılmak için camiye gelen cemaat girdiği tuvalette abdest almadan önce ihtiyacını gördükten sonra olmayan sabun, olmayan tuvalet kâğıdını kullanmadan düz su ile elini yıkarak, çıkması ve o sabun değmemiş ellerinle gidip abdest alması ve namaz kılması ne kadar sağlıklıdır düşünmek lazım.

 

Bizce şu andaki en önemli konulardan biridir, bir cami tuvaletine giriyorsunuz, pislik içinde, tuvalet kağıdı yok ellerini yıkayacak sıvı sabunu yok, nasıl bir temizlik anlayasıdır?, o ellerinle insanların camide secde yaptığı halıların üzerine o ellerini koyması , doğru mudur? Neden camilerimizin tuvaletlerine gereken önem verilmez? Kimdir sorumlusu? İmam efendi namazı kıldırdıktan sonra çekip gitmesi, tuvaletleri sahipsiz bırakması doğru mudur? Aslan yattığı yerden belli olur denilirse bu mudur sonucu? Müftülük neden önlem almaz? Her Cuma toplanan paralardan o caminin cemaati neden faydalanmaz? Bir günde bir Cuma vaktinde caminin tuvalet ihtiyaçları için para toplayın, alın sabunluklarını monte edin, havlu kâğıt koyun, tuvalet kağıdını koyun ve cemaat tertemiz abdest sini alsın, sağlıkla namazını kılsın, olmaz mı? Sabun değmemiş elinle çıkacaksın, birde Cuma çıkışında o ellerinle herkes tokalaşıp, herkese bulaştıracaksın, öylemi .

 

Caminin arsasını hayırsever vatandaş veya belediye verir, camiyi hayırsever yaptırır, içinin tefrişatını hayırseverler tarafından döşenir, diyanet bir imam atar, müezzinliğini cemaatteki vatandaş yapar caminin tapusunu diyanet alır, eee geriye ne kaldı bir imam maaşımı bırakın onuda vatandaş para toplar öder o zaman, temizliğine bakmıyorsanız kuru kuruya temizlik vaazı vermeyi de bırakın o zaman...

 

Bu aslında zadece Nevşehir’deki camilerin sorunu değil Türkiye’nin birçok yerinde örnek gösterilecek cami tuvaletleri bir elin parmağını geçmeyecek şekildedir. Haberimizi Diyanet işlerine gönderip önlem almaya davet edeceğiz bakacağız onunda sonucuna, sizlerle paylaşacağız.

 

Örnek Alınacak Belediye: Zeytinburnu Belediyesi

 

Bırakın girmeyi burnumuzun direğini sızlatan pis kokusu yüzünden yanına bile yaklaşamayız. Girsek de ne sabun bulabiliriz elimizi yıkayacak ne de kağıt havlu. Paramızla rezil olduğumuz yerlerdir oralar; cami tuvaletleri...

 

Ancak bu kanaat Zeytinburnu’nda tarih oluyor. İlçede yenilenen 16 cami tuvaleti ve lavaboları hijyen sınırlarını zorluyor. Tuvaletlerden bir an olsun ayrılmayan belediyenin tuvalet timleri, Ramazan ayında vardiyalı olarak 24 saat boyunca görev yapacak. Bal dök yala mukabilinden olan tuvaletler, üstelik, sadece “ağa”ya değil herkese beleş.

 

Türkiye’nin en büyük sağlık ve hijyen problemlerinden biri olarak yıllardır karşımızda durmasına rağmen hiçbir kurum ve kuruluşun adım atmadığı cami tuvaletlerinin hijyen sorunu Zeytinburnu Belediyesi’nin “Sağlıklı Tuvalet” projesi ile ortadan kalkıyor. İlk etapta ilçedeki 16 caminin hem erkek hem de kadın tuvalet ve lavaboları modern mimari ile yenilenirken, tuvalet temizlik timleri oluşturuldu. Hijyen için tüm detayların düşünüldüğü tuvaletler mis gibi sabun kokuyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Camilerimizin, tuvaletleri, pislik, içinde,, ‘Bu, ayıp, hepimizin’,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.