Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 15:38
 
NEVÜ Kapadokya Teknopark’tan ‘Çanak Çömlek Çamuru Üretim Tesisi’ müjdesi
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Kapadokya Teknopark Koordinasyonunda yürütülen “Avanos İlçesi Çanak Çömlek Çamuru Üretim Tesisi Yatırım Fizibilitesi” projesi Ahiler Kalkınma Ajansından tarafından desteklenmeye hak kazandı.
KÜLTÜR SANAT Haberi
NEVÜ Kapadokya Teknopark’tan ‘Çanak Çömlek Çamuru Üretim Tesisi’ müjdesi

 

Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından 03.07.2019 tarihinde ilan edilen ‘2019 Yılı Fizibilite Desteği Programı’ kapsamında başvurusu yapılan projelerin değerlendirme süreci tamamlanarak 27.11.2019 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu toplantısında da destek almaya hak kazanan projeler onaylandı. 

 

Bu kapsamda koordinasyon ve danışmanlığını Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Kapadokya Teknopark ve Avanos Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından başvurusu yapılan ve Avanos Belediyesi’nin de iştirakçi olarak yer aldığı ‘Avanos İlçesi Çanak Çömlek Çamuru Üretim Tesisi Yatırım Fizibilitesi’ projesi desteklenmeye hak kazandı. 

 

Bu proje ile birlikte, Avanos’un kalkınmasında önemli bir paya sahip olan çanak-çömlek sektörünün var olan problemlerine çözüm bulmak, bölgeye has özelliklerini koruyabilmek, sürdürülebilirliğini sağlamak ve yurt içi pazarında Avanos menşeili ürünlerin rekabet edebilirliğini arttırmak için kurulması planlanan ‘Çamur üretim tesisi’ için fizibilite çalışmasına başlandı. 

 

Süresi 6 ay olarak planlanan projenin; yerel kalkınma açısından örnek bir model oluşturabileceği ve aynı zamanda Anadolu’da geleneksel el sanatları ile uğraşan atölyelere, fabrikalara, yerli ve yabancı yatırımcılara standartları belirlenmiş hammadde üretimi kolaylaştıracağı planlanmakta. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: NEVÜ, Kapadokya, Teknopark’tan, ‘Çanak, Çömlek, Çamuru, Üretim, Tesisi’, müjdesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.